PORADNIK STOMATOLOGICZNY

Piękny uśmiech ma wpływ na nasze samopoczucie, pozytywną samoocenę i pewność siebie. Jest to także znaczący atut w kontaktach z innymi ludźmi, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Duże znaczenie dla wyglądu naszego uśmiechu mają zęby. Okazuje się, że ok. 50% pacjentów jest niezadowolonych z ich naturalnego koloru. Dodatkowo picie kawy, herbaty, soków lub palenie papierosów może prowadzić do powstawania przebarwień. Czy można temu zaradzić i sprawić, żeby nasz uśmiech był śnieżnobiały? Oczywiście!

WYBIELANIE ZĘBÓW ŁUKIEM PLAZMOWYM  SAPPHIRE PLUS                  

Piękny uśmiech ma wpływ na nasze samopoczucie, pozytywną samoocenę i pewność siebie. Jest to także znaczący atut w kontaktach z innymi ludźmi, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Duże znaczenie dla wyglądu naszego uśmiechu mają zęby. Okazuje się, że ok. 50% pacjentów jest niezadowolonych z ich naturalnego koloru. Dodatkowo picie kawy, herbaty, soków lub palenie papierosów może prowadzić do powstawania przebarwień. Czy można temu zaradzić i sprawić, żeby nasz uśmiech był śnieżnobiały? Oczywiście! Rozwiązaniem jest popularny obecnie w estetyce dentystycznej zabieg wybielania zębów.

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele preparatów do wybielania zębów. Metody domowe w postaci płynów, past, pasków wybielających oraz szyn z żelem wymagają wielokrotnego stosowania, a uzyskany efekt nie zawsze jest zadowalający dla pacjenta.

W Centrum Medycznym Rezydent-Med wykorzystujemy najnowocześniejszą i w pełni bezpieczną technologię wybielania Sapphire® Plus  zapewniającą satysfakcję z pięknego i białego uśmiechu.

Wybielanie zębów metodą Sapphire Plus

W metodzie wybielania zębów, aktywnym czynnikiem wybielającym jest nadtlenek wodoru. Jako środek silnie utleniający przenika przez szkliwo i zębinę dosiągając aż do komory zęba. Podczas zabiegu lekarz zabezpiecza dziąsła i nakłada żel wybielający na całą powierzchnię zębów. W celu przyspieszenia procesu wybielania, zęby poddawane są naświetlaniu przy pomocy łuku plazmowego Sapphire® Plus ze specjalnym kryształem, który równomiernie rozprowadza światło na całej powierzchni zębów. Zastosowanie łuku plazmowego, jako dodatkowego źródła energii wzmaga reakcje utleniania.

 Zabieg wybielania odbywa się w gabinecie, zazwyczaj w trakcie jednej wizyty i zawsze pod kontrolą lekarza stomatologa. W celu wzmocnienia efektów należy poddać się zabiegowi profesjonalnego czyszczenia zębów na 2 tygodnie przed wybielaniem.

Aby efekt wybielania był trwały i satysfakcjonujący pacjenta, należy przez kilka dni po zabiegu wstrzymać się od spożywania pokarmów z silnymi barwnikami (np. soki , kawa, herbata, owoce, czerwone wino). Efekt wybielania zębów w dużej mierze zależy od nawyków żywieniowych oraz intensywności palenia papierosów.

Kto może poddać się zabiegowi wybielania zębów?

Zabiegowi wybielania metodą Sapphire® Plus może poddać się każdy, kto nie jest zadowolony z koloru swoich zębów. Zarówno żółte, przebarwione jak i martwe zęby ulegną wybieleniu. Należy jednak pamiętać, że wypełnienia kompozytowe w zębach oraz uzupełnienia ceramiczne (np. korony pełnoceramiczne, licówki) nie zmienią koloru. Z tego powodu zaleca się wymianę wypełnień czy uzupełnień w celu kolorystycznego dopasowania ich do wybielonych zębów. Wymiany należy dokonać dopiero po zabiegu wybielania, najlepiej po okresie 6 tygodni – tyle trwa stabilizacja koloru uzębienia.

Przeciwwskazania do wybielania zębów

Ogólne:

  • alergia na środki wybielające
  • przebyte choroby nowotworowe
  • ciąża i karmienie piersią
  • przyjmowanie leków przebarwiających zęby np. związki żelaza

Miejscowe:

  • próchnica zębów
  • choroby przyzębia
  • rozległe wypełnienia
  • ubytki przyszyjkowe
  • odsłonięte powierzchnie korzenia

Jak utrzymać efekt wybielania zębów?

Metoda wybielania systemem Sapphire® Plus sprawia, że zęby pozostaną jaśniejsze i bielsze. Barwniki znajdujące się w niektórych pokarmach i napojach mogą jednak spowodować powtórne powstawanie przebarwień. Aby tego uniknąć, co 6 miesięcy należy zgłaszać się na wizyty kontrolne i profesjonalne czyszczenie zębów do gabinetu dentystycznego oraz dbać o prawidłową higienę jamy ustnej.

Metoda wybielania zębów przy wykorzystaniu technologii Sapphire® Plus  proponowana w Centrum Medycznym Rezyden-Med  to szybki, efektywny, a przede wszystkim bezpieczny dla zębów i dziąseł sposób na piękny i biały uśmiech. Idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy dbają o swoje zęby i cenią swój czas.

 

WYBIELANIE ZĘBÓW METODA NAKŁADKOWĄ 

                                                                                                                                                                                                                                 

 

Przed umieszczeniem nakładek wybielających w jamie ustnej, zęby należy dokładnie wyszczotkować i oczyścić przy pomocy nici dentystycznej.
Niewielką ilość preparatu wybielającego należy umieścić w nakładkach wybielających od strony powierzchni wargowych zębów, które chcemy wybielić ( zaleca się umieszczanie w szynie wybielającej preparatu w ilości odpowiadającej kuleczce o średnicy 2-3 mm na każdy ząb).
Nakładki z preparatem należy umieścić w jamie ustnej we właściwej pozycji , jeżeli na błonie śluzowej pojawi się preparat wybielający , usuwamy go za pomocą suchej szczoteczki do zębów, chusteczki higienicznej bądź palcem.
Nakładki z preparatem wybielającym należy pozostawić w jamie ustnej w zależności od stężenia preparatu od 4 do 8 godzin najlepiej w nocy.
W czasie noszenia nakładki z preparatem wybielającym nie należy pić, nie palić papierosów, nie spożywać żadnych posiłków.
Po zakończeniu noszenia nakładki, zęby należy oczyścić z resztek żelu, starannie wypłukać jamę ustną.
Nakładkę należy oczyścić strumieniem bieżącej wody, przy pomocy szczoteczki z pastą do zębów usunąć resztki preparatu wybielającego.
W związku z wybielaniem pacjenci często skarżą się na nadwrażliwość zębów na czynniki termiczne oraz przemijające epizody bólu po zakończeniu zabiegu, które mogą się utrzymywać przez pewien czas. W związku z tym zaleca się używanie past na nadwrażliwość zębów na 2 tygodnie przed rozpoczęciem wybielania aż do kilku tygodni po zakończeniu zabiegu.
Innym niepożądanym skutkiem może być podrażnienie dziąseł przez preparat wybielający, jeżeli pacjent zbyt dużo go zaaplikuje go do nakładki-patrz pkt3 w instrukcji dla pacjentów.

 

Wybielanie nakładkowe to metoda wybielania zębów w pełni bezpieczna o skuteczności sięgającej około 90%. Wybielanie za pomocą środków przez nas używanych (Opalescence  15 %) nie jest szkodliwe, nie powoduje zmian chemicznych w strukturze zęba, nie osłabia jego odporności na próchnicę, oraz nie powoduje stanu zapalnego miazgi zębów.

Przed przystąpieniem do wybielania należy zbadać stan zębów i dziąseł pacjenta. Często najpierw muszą zostać usunięte stare, nieszczelne wypełnienia i kamień nazębny, a ubytki zabezpieczone. Z reguły wykonuje się wypełnienia tymczasowe, gdyż uzupełnienia protetyczne (np. korony i mosty) oraz wypełnienia nie zmieniają koloru podczas wybielania. W razie potrzeby, po ustabilizowaniu się koloru (trwa to zwykle dwa tygodnie od zakończenia wybielania), lekarz dentysta może je wymienić, dobierając odpowiedni nowy kolor.

Pacjent otrzymuje od lekarza nakładki wykonane na podstawie wcześniej pobranych wycisków, specjalny żel wybielający. W domu Pacjent aplikuje żel do nakładek i umieszcza je na zębach na czas snu (około 8 godzin). Kuracja trwa około 10 dni w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentów. Efekt pojawia się stopniowo, wraz z czasem użytkowania nakładek.

W czasie trwania kuracji zalecana jest tzw. „biała dieta". Należy unikać napojów i pokarmów powodujących przebarwienia (kawa, mocna herbata, napoje typu coca-cola, czerwone wino). W tym okresie szkliwo zębów jest częściowo odwodnione i szczególnie narażone na ponowne wchłonięcie barwników. Palenie papierosów jest niewskazane.

Wybielanie nakładkowe - Instrukcja dla pacjentów

Przed umieszczeniem nakładek wybielających w jamie ustnej, zęby należy dokładnie wyszczotkować i oczyścić przy pomocy nici dentystycznej.Niewielką ilość preparatu wybielającego należy umieścić w nakładkach wybielających od strony powierzchni wargowych zębów, które chcemy wybielić ( zaleca się umieszczanie w szynie wybielającej preparatu w ilości odpowiadającej kuleczce o średnicy 2-3 mm na każdy ząb).Nakładki z preparatem należy umieścić w jamie ustnej we właściwej pozycji , jeżeli na błonie śluzowej pojawi się preparat wybielający , usuwamy go za pomocą suchej szczoteczki do zębów, chusteczki higienicznej bądź palcem.Nakładki z preparatem wybielającym należy pozostawić w jamie ustnej w zależności od stężenia preparatu od 4 do 8 godzin najlepiej w nocy.W czasie noszenia nakładki z preparatem wybielającym nie należy pić, nie palić papierosów, nie spożywać żadnych posiłków.Po zakończeniu noszenia nakładki, zęby należy oczyścić z resztek żelu, starannie wypłukać jamę ustną.Nakładkę należy oczyścić strumieniem bieżącej wody, przy pomocy szczoteczki z pastą do zębów usunąć resztki preparatu wybielającego.W związku z wybielaniem pacjenci często skarżą się na nadwrażliwość zębów na czynniki termiczne oraz przemijające epizody bólu po zakończeniu zabiegu, które mogą się utrzymywać przez pewien czas. W związku z tym zaleca się używanie past na nadwrażliwość zębów na 2 tygodnie przed rozpoczęciem wybielania aż do kilku tygodni po zakończeniu zabiegu.

Innym niepożądanym skutkiem może być podrażnienie dziąseł przez preparat wybielający, jeżeli pacjent zbyt dużo go zaaplikuje go do nakładki-patrz pkt3 w instrukcji dla pacjentów.

PROFESJONALNE CZYSZCZENIE ZĘBÓW 

Skaling -  jest to zabieg polegający na usunięciu twardych złogów nazębnych, formujących się przez mineralizację płytki nazębnej, potocznie zwanych kamieniem nazębnym.
Tendencja do tworzenia się kamienia nazębnego jak i szybkość jego powstawania są cechami indywidualnymi, w dużym stopniu uwarunkowanymi składem śliny (wysoko zmineralizowana sprzyja szybszemu odkładaniu się kamienia). Bardzo istotne są  nawyki dietetyczne - picie dużych ilości kawy, herbaty a przede wszystkim palenie tytoniu znacząco przyspieszają odkładanie się kamienia  nazębnego.

Proces osadzania się kamienia nazębnego można spowalniać poprzez prawidłowe zabiegi higieniczne - oprócz szczotkowania zębów nieodzowne jest codzienne używanie nici dentystycznej.
Mimo rygoru higienicznego i dietetycznego u osób predysponowanych kamień nazębny wciąż powstaje. Należy podkreślić, że u większości osób, również  niepalących i dbających o zęby, kamień nazębny powstaje - szybciej lub wolniej.
Dlatego szczególnie istotne jest jego regularne usuwanie poprzez zabieg skalingu. Kamień nazębny pozostający na zębach, szczególnie ten poddziąsłowy, stanowi siedlisko niebezpiecznych bakterii i doprowadza do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia, w efekcie  którego następuje jego zanik i odsłonięcie korzeni zębów (paradontoza).

Najczęściej zaleca się przeprowadzanie skalingu raz na pół roku. Jest to wartość uśredniona, gdyż wiele osób, szczególnie palaczy wymaga sKalingu częściej, natomiast wielu pacjentów po upływie pół roku od zabiegu nie wymaga jego powtórzenia ze względu na brak nowego kamienia. Odpowiednią częstotliwość wykonywania zabiegu ustali lekarz dentysta biorąc pod uwagę indywidualne predyspozycje i uwarunkowania.

Centrum Medycznym Rezydent-Med. ,  Każdy zabieg skalingu wykonuje lekarz dentysta. Użytkujemy skalery ultradźwiękowe firmy Satelec, w które jest wyposażony każdy nasz gabinet.  Istota działania skalera ultradźwiękowego polega na generowaniu drgań z częstotliwością kilkudziesięciutysięcy razy na sekundę. Drgania te przenoszone są na specjalną końcówkę roboczą skalera, którą lekarz operuje w ustach pacjenta. Przyłożona do zęba przenosi drgania na jego powierzchnię, sprawiając, że kamień nazębny bardzo łatwo pęka i odpada.

Piaskowanie zębów jest zabiegiem polegającym na usunięciu z powierzchni zębów osadu i powierzchniowych przebarwień przy wykorzystaniu strumienia specjalnego piasku stomatologicznego pod dużym ciśnieniem.
Piaskowanie zębów najczęściej stanowi uzupełnienie zabiegu skalingu zębów, czyli usunięcia kamienia nazębnego, może również stanowić odrębny zabieg, jeśli na zębach nie ma kamienia, a jest tylko osad. Piaskowanie zębów usuwa osad i czyści trudno dostępne miejsca, których lekarz dentysta nie jest w stanie wyczyścić przy pomocy skalera.